Swoop Aero i WingCopter & UNICEF

Case Study

Swoop Aero i WingCopter & UNICEF
© UNICEF/Brown

Technologia: Drony / Unmanned Aerial Vehicle (UAV)

Gdzie: Malawi

Forma współpracy: Współpraca Swoop Aero, WingCopter i UNICEF

Zastosowanie: Globalnie UNICEF dostarcza niemal połowę szczepionek dla dzieci poniżej 5. roku życia. Są to produkty trudne do transportu, ponieważ muszą być przenoszone z zachowaniem ściśle określonych temperatur. Tam, gdzie występuje ciepły klimat, jak w Vanuatu, który składa się z ponad 80 odległych od siebie, górzystych wysp rozciągających się na odległości 1300 kilometrów, dostarczenie szczepionek stanowi szczególne wyzwanie dla pracowników UNICEF. W rezultacie prawie 20% dzieci w tym kraju (1 na 5) nie otrzymuje podstawowych szczepień.
„Bardzo ciężko jest przemierzać góry oraz rzeki w czasie deszczu i jednocześnie nosić skrzynki z lodem, które odpowiednio chłodzą szczepionki. Dodatkowo transport łodzią jest często niemożliwy z powodu pogody." – mówi Miriam Nampil, pielęgniarka, która wstrzyknęła pierwszą na świecie szczepionkę dostarczoną przez dron. „Podróż do niektórych regionów jest często długa i trudna, dlatego mogę się tam udać tylko raz w miesiącu, aby zaszczepić dzieci. Teraz, mając drony, możemy liczyć na dotarcie do większej liczby dzieci w najodleglejszych rejonach."

Podczas lotu dronem na Erromango, szczepionki były przenoszone w styropianowych pudełkach wypełnionych lodem, wraz z urządzeniem rejestrującym zmiany temperatury. Elektroniczny wskaźnik uruchamia się, jeśli temperatura wewnątrz pojemnika przekroczy dopuszczalny zakres.
W grudniu 2018 roku Ministerstwo Zdrowia Vanuatu, przy wsparciu UNICEF, przeprowadziło testy transportu szczepionek przy użyciu dronów. Operatorami tych urządzeń był Swoop Aero i WingCopter. Australijska firma Swoop Aero przeszła pierwszą fazę prób i dostarczyła dronem ładunki, które wylądowały w odległości 2 metrów od celu po pokonaniu 50-kilometrowego odcinka nad licznymi wyspami.

To pierwsza tego typu współpraca na świecie, kiedy rząd zleca komercyjnej firmie produkującej drony transport szczepionek w najodleglejsze obszary kraju.